Hoşlandığınız erkeğin ilgisini çekmek için

Hoşlandığınız erkeğin ilgisini çekmek için

Hoşlandığınız erkeğin ilgisini çekmek için,
Bilimsel olarak sizi daha çekici gösteren renk hangisi?“Kırmızı olsun 3 kuruş fazla olsun” sözünü duydunuz mu bilmiyoruz ama bilim bize bunun doğruluk payı olabileceğini söylüyor. Avrupa Sosyal Psikoloji Dergisi’nde yakın bir süre önce yapılan bir araştırma insanların sıcak renkler giydiklerinde fiziksel açıdan daha çekici bulunduğu gerçeğini ortaya çıkardı.

KIRMIZIYLA ÇEK!

Almanya’da yapılan araştırmada 180 öğrencinin yarısına kırmızı ve mavi gömlekler giydirildi ve öğrenciler içinde ayna olan bir odaya yerleştirildi. Öğrencilerin yanında telefonlarının bulunmasına da izin verildi. Amaç hangi öğrencilerin aynada kendine bakıp hangilerinin fotoğraflarını çekeceğini görmekti.

Sonrasında ise gönüllü öğrencilere kendilerini ne kadar çekici bulduklarına dair sorulardan oluşan basit anket soruları yöneltildi. Ve beklenen oldu: Kırmızı tişört giyenler kendilerini diğerlerine göre daha çekici bulduklarını söylediler. Ayrıca cinsellik anlamında da kendilerini daha iyi değerlendirdiler. Yani sonuçlar gösterdi ki kırmızı işe yarıyor!

Diğer yandan birçok araştırmacı hâlâ bunun başka nedenlerden kaynaklı olabileceğini söylüyor. Kırmızının etkisinin herkesin üzerinde işe yaramayabileceğini ya da utangaç bir kişi kırmızı giydiğinde bunun çekicilik değil de farklılık olarak algılanabileceği belirtiliyor.

BELKİ DE KENDİMİZİ BEĞENİYORUZ?

Ancak çekici olmak uğruna durmadan giyilen kırmızı bir süre sonra insanlar tarafından normal olarak algılanıp, etkisini tamamen yitirebiliyor.

Aynı uzmanlar diyor ki kırmızının etkisi sandığınız şey, aslında sizin kırmızı rengi giydiğinizde kendinizi daha farklı hissetmeniz ve çevrenize de daha farklı sinyaller vermenizden de kaynaklanıyor olabilir.

Tüm bunlara ek olarak sadece 180 kişilik bir araştırmanın küçük bir örnek grup oluşturduğunu ve nüfusun geneli için doğru olduğunu söylemek oldukça zor. Sonuçların kesinliği ancak farklı cinsiyet ve hatta cilt tonu gibi birçok etkenin de göz önüne alınarak ve ayrıntılandırılarak yapılmasına bağlı.

Bilimsel olarak sizi daha çekici gösteren renk hangisi

ERKEKLER KALP KIRMIZI

Gerçi 2010 yılında yapılan bir araştırma da kadınların kırmızı giydiklerinde erkekler tarafından daha albenili algılandıkları gerçeğini ortaya koymuştu. Hatta renklerin zihinsel olarak belirli duygularla bağlantılı olduğu ifade ediliyor. Araştırmalar, mavi renge bakmanın yaratıcılığı, kırmızıya bakmanın ise konsantrasyonu artırdığını ortaya koyuyor.

Kısacası hâlâ tartışılıyor olsa da kırmızı renkte bir şeyler olduğu bir gerçek. Dikkat çekmek istediğiniz her zaman hemen yanı başınızda sizi bekliyor. Üstelik de bu sene çok moda!

Kaynak: Doğan Burda

12 Temmuz 2017 - 02:27

Admin

165 views

0 Yorum

Benzer yazılar

  Son dakika… Ayla’nın manevi babası Kore Gazisi’nin eşi de hayatını kaybetti

  08 Aralık 2017

  26 views

  Son dakika… Ayla’nın ma..

  Hikayesi Ayla filmine konu olan ve dün hayatını kaybeden Kore Gazisi Emekli Astsubay Süleyman Dilbirliği’nin eşi Nimet Dilbirliği, eşinin acısına...

  Mevlid Kandili 2017 ne zaman hangi gün? Mevlid Kandili’nde yaşanan mucize

  29 Kasım 2017

  36 views

  Mevlid Kandili 2017 ne zaman hangi ..

  2017 Kandil ne zaman? Mevlid tarihi hangi gün, Mevlid Kandili’nde yaşanan mucize nedir? 2017 yılına Mevlid Kandili ile merhaba diyeceğiz. Peygamber Efendimiz’in...

  Kadın Hakları..

  26 Kasım 2017

  43 views

  Kadın Hakları..

  Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na rest: İspatlarsan makamımı bırakacağım, ispatlayamazsan.. Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na rest:...

  Son dakika… Muğla’nın Ula ilçesinde deprem.

  23 Kasım 2017

  50 views

  Son dakika… Muğla’nın U..

  22.11.2017 Çarşamba 23:34 (Güncellendi: 22.11.2017 Çarşamba 23:45) Muğla’nın Ula ilçesinde saat 23:22 sıralarında bir deprem meydana geldi. Boğaziçi...


gulchat.net Türkiyenin En kaliteli sohbet sitelerinden birisi, Hemen online sohbete katılabilır
onlarca kişiyle tanışma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Yararlı Linkler

 • GuLChat
 • Chat Odaları
 • Sohbet'e Giriş
 • Mobil Chat Sohbet'e Giriş
 • Monster High Oyunları Giriş