Hoşlandığınız erkeğin ilgisini çekmek için

Hoşlandığınız erkeğin ilgisini çekmek için

Hoşlandığınız erkeğin ilgisini çekmek için,
Bilimsel olarak sizi daha çekici gösteren renk hangisi?“Kırmızı olsun 3 kuruş fazla olsun” sözünü duydunuz mu bilmiyoruz ama bilim bize bunun doğruluk payı olabileceğini söylüyor. Avrupa Sosyal Psikoloji Dergisi’nde yakın bir süre önce yapılan bir araştırma insanların sıcak renkler giydiklerinde fiziksel açıdan daha çekici bulunduğu gerçeğini ortaya çıkardı.

KIRMIZIYLA ÇEK!

Almanya’da yapılan araştırmada 180 öğrencinin yarısına kırmızı ve mavi gömlekler giydirildi ve öğrenciler içinde ayna olan bir odaya yerleştirildi. Öğrencilerin yanında telefonlarının bulunmasına da izin verildi. Amaç hangi öğrencilerin aynada kendine bakıp hangilerinin fotoğraflarını çekeceğini görmekti.

Sonrasında ise gönüllü öğrencilere kendilerini ne kadar çekici bulduklarına dair sorulardan oluşan basit anket soruları yöneltildi. Ve beklenen oldu: Kırmızı tişört giyenler kendilerini diğerlerine göre daha çekici bulduklarını söylediler. Ayrıca cinsellik anlamında da kendilerini daha iyi değerlendirdiler. Yani sonuçlar gösterdi ki kırmızı işe yarıyor!

Diğer yandan birçok araştırmacı hâlâ bunun başka nedenlerden kaynaklı olabileceğini söylüyor. Kırmızının etkisinin herkesin üzerinde işe yaramayabileceğini ya da utangaç bir kişi kırmızı giydiğinde bunun çekicilik değil de farklılık olarak algılanabileceği belirtiliyor.

BELKİ DE KENDİMİZİ BEĞENİYORUZ?

Ancak çekici olmak uğruna durmadan giyilen kırmızı bir süre sonra insanlar tarafından normal olarak algılanıp, etkisini tamamen yitirebiliyor.

Aynı uzmanlar diyor ki kırmızının etkisi sandığınız şey, aslında sizin kırmızı rengi giydiğinizde kendinizi daha farklı hissetmeniz ve çevrenize de daha farklı sinyaller vermenizden de kaynaklanıyor olabilir.

Tüm bunlara ek olarak sadece 180 kişilik bir araştırmanın küçük bir örnek grup oluşturduğunu ve nüfusun geneli için doğru olduğunu söylemek oldukça zor. Sonuçların kesinliği ancak farklı cinsiyet ve hatta cilt tonu gibi birçok etkenin de göz önüne alınarak ve ayrıntılandırılarak yapılmasına bağlı.

Bilimsel olarak sizi daha çekici gösteren renk hangisi

ERKEKLER KALP KIRMIZI

Gerçi 2010 yılında yapılan bir araştırma da kadınların kırmızı giydiklerinde erkekler tarafından daha albenili algılandıkları gerçeğini ortaya koymuştu. Hatta renklerin zihinsel olarak belirli duygularla bağlantılı olduğu ifade ediliyor. Araştırmalar, mavi renge bakmanın yaratıcılığı, kırmızıya bakmanın ise konsantrasyonu artırdığını ortaya koyuyor.

Kısacası hâlâ tartışılıyor olsa da kırmızı renkte bir şeyler olduğu bir gerçek. Dikkat çekmek istediğiniz her zaman hemen yanı başınızda sizi bekliyor. Üstelik de bu sene çok moda!

Kaynak: Doğan Burda

12 Temmuz 2017 - 02:27

Admin

373

0 Yorum

Benzer yazılar

  İki Nokta

  11 Kasım 2018

  680

  İki Nokta

  Yüzünde dinlendiğim adam, bir yağmur gülümsemesi, belkide yağma sebebisin yağmurların, yüzünü görünce bulutlar, iniyor, gamzelerine dokunuyor.   Adının...

  En Enterasan 10 Şarkı

  10 Kasım 2018

  626

  En Enterasan 10 Şarkı

  Gangam Sty`ler Pineapple Pen`ler derken dünyayı kasıp kavuran bu enteresan şarkıları uzun süre sosyal medyada izledik ve paylaştık. Bir gerçek daha var...

  seni unutmanın süresi

  08 Kasım 2018

  647

  seni unutmanın süresi

  Ancak bir martının kanat çırpması kadar uzun sürüyor seni unutmak. Böyle güneşin kırmızı boyası dökülmüşken havaya, deniz de nasibini almışken...

  Seni Yazsam

  08 Kasım 2018

  649

  Seni Yazsam

  Seni yazıyorum sanıyorlar. Seni yazsam, başka kalemler kağıda küser, kağıtları üzmekten korkarım.   O bilinmeyen  saklı bir Balat hatırası surların...


gulchat.net Türkiyenin En kaliteli sohbet sitelerinden birisi, Hemen online sohbete katılabilır
onlarca kişiyle tanışma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Yararlı Linkler