Afrin’de son durum… Özel Kuvvetler ilçe merkezinde!

Afrin’de son durum… Özel Kuvvetler ilçe merkezinde!

Zeytin Dalı Harekatı’nın en kritik sürecine start verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son dakika açıklamasına göre, Afrin’de bu sabah saat 08:30 itibarıyla TSK ve ÖSO tarafından kontrol sağlandı. Erdoğan, “Afrin’de şu anda Türk ve ÖSO bayrakları dalgalanıyor” dedi. Afrin merkezine Türk Bayrağı’nın asıldığı anlara ilişkin görüntüler de ortaya çıktı. Öte yandan, TSK, Afrin’de bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısını açıkladı. Öte yandan Afrin’in çevresindeki 29 köy daha kontrol altına alındı.

Zeytin Dalı Harekatı’nın en kritik sürecine sabah 04:15’de start verildi. Afrin ilçe merkezinde Özel Kuvvetler’e bağlı askeri birlikler 01:20’de sızma operasyonunu başlattı. 14 sektöre (bölüm) ayrılan ilçede operasyon ilk aşamada 7 farklı noktadan başladı.

TSK: 3603 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

TSK, Afrin‘de bugüne kadar etkisiz hale getirilen teröristlerle ilgili son sayıyı açıkladı. Yapılan açıklamada, “3603 terörist etkisiz hale getirildi” denildi.

Yapılan açıklamada ayrıca, “46 silah arkadaşımız şehit oldu, 225 yaralımız var” ifadeleri yer aldı.

Afrin’deki hükümet binasının için böyle görüntülendi

MABADLI İLE TÜM BELDE MERKEZLERİ KONTROL ALTINDA

AA’nın saat 12:09’da yayınladığı bilgiye göre ise, TSK ve ÖSO, Afrin’de Mabadlı belde merkezini teröristlerden temizledi. Tüm belde merkezleri kontrol altına alınmış oldu.

TÜRK BAYRAĞI ASILDI

AA’nın aktardığına göre, TSK ve ÖSO güçlerince kontrolün sağlandığı Afrin şehir merkezine Türk bayrağı asıldı. Türk Bayrağı’nın asılma anının görüntüleri de ortaya çıktı.

TSK’DAN İLK AÇIKLAMA

TSK’dan yapılan açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından Afrin şehir merkezi kontrol altına alınmıştır. Mayın ve el yapımı patlayıcı arama çalışmaları devam etmektedir. Şehitlerimizin ruhu şad olsun!” denildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından Afrin şehir merkezi kontrol altına alınmıştır. Mayın ve el yapımı patlayıcı arama çalışmaları devam etmektedir. Şehitlerimizin ruhu şad olsun!

29 KÖY DAHA KURTARILDI

AA’nın aktardığı son dakika bilgisine göre, TSK ve ÖSO, Afrin’de 29 köyü daha teröristlerden kurtararak, ilçe merkezinin kuzey, doğu ve batı bölgelerini tümüyle kontrolüne aldı.

TSK ve ÖSO, Afrin’in batısındaki Şeyh Hadid beldesinin doğusu ile Racu-Bülbül-Şeran beldeleri üçgeninde yer alan, Yukarı Gulyan, Aşağı Gulyan, Berbant, Göbek, Öksüzlü, Guebek, Abraz, Şeyh Kulu, Hasan Deirli, Çorba Ovası, Samatek, Kodlaki, Anbarlı, Saghir Obası, Kalilene, Açoni, Dik Obası, Zivenko, Heşelik, Hacıhasanlı, Rahmanlı, Dalyanlı, Rutanlı, İki Ahır, Beremci, Selo, Arap Uşağı, Katranlı, Kuzrayhil köylerini teröristlerden kurtardı.

Gün içerisinde Mabatlı belde merkezinin de teröristlerden arındırılmasıyla ilçe merkezinin kuzey, doğu ve batı bölgeleri tümüyle TSK ve ÖSO’nun kontrolüne girmiş oldu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın yaptığı açıklamaya göre, bu sabah saat 08:30 itibarıyla TSK ve ÖSO tarafından Afrin’de kontrol sağlandı. Erdoğan, Afrin’de TSK ve ÖSO bayraklarının dalgalandığını, terör koridorunun 4 halkadan kırıldığını belirtti.

Bölgedeki güvenlik kaynakları, Özel Kuvvetler’e bağlı birliklerin ilçenin doğu ve batı yakasından operasyonu başlattığı, kuzey cephesinde ise ÖSO, PÖH ve JÖH’lerin eş zamanlı operasyona destek verdiği kaydedildi.

ANA ARTERLER VE 18 CADDEDE KONTROL SAĞLANDI

Daha önce 14 sektöre ayrılan Afrin ilçe merkezinde TSK ana arterleri ve 18 caddede kontrolü tamamen sağlamış durumda. Akşam saatlerine kadar operasyonun ara sokaklarda da sürdürülmesi planlanıyor.

OPERASYON KARARI

Son 72 saat içinde 150 bini aşkın sivilin ilçeyi terk ettiği operasyon öncesinde havadan ve fiziki koşullarla elde edilen istihbarat bilgileri eşleştirildi ve operasyona cuma akşam 18:00 sularında karar verildi. Ancak operasyona Çanakale Zaferi’nin 103 yılı münasebeti nedeniyle bugün 01:20’de başlandı.

Güvenlik kaynakları, evlerde temizlik işlemlerine 72 saat içinde hız verileceğini ve sivillerin güvenliği için insani yardımlar dahil bölgeye intikal edecek tüm yardım ve desteğin getirilmesi için çalışmalara bugün itibari ile hız verildiğini kaydediyorlar.

AFRİN HAREKATI ŞEHİTLERİ

22 Ocak

Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan

23 Ocak

Üsteğmen Oğuz Kaan Usta

Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı

27 Ocak

Piyade Astsubay Üstçavuş Fatih Mehmethan

Piyade Uzman Çavuş Ali Gümüş

3 Şubat

Teğmen Cihangir Çubukçu

Tankçı Sözleşmeli Er Nurullah Seçen

Tankçı Uzman Onbaşı Halil İbrahim Akgül

Uzman Çavuş Ufuk Aktağ

Uzman Onbaşı Fırat Karaca

Piyade Uzman Çavuş Fevzi Gürsu

4 Şubat

Piyade Komando Uzman Çavuş Bekir Evren

Uzman Çavuş Selim Vurdal

5 Şubat

Piyade Uzman Çavuş Şahin Kaya

Piyade Teğmen Ahmet Aktepe

Uzman Çavuş Ali Yılmaz

7 Şubat

Astsubay Kıdemli Çavuş Ömer Bilal Akpınar

Uzman Çavuş Yunus Emre Doğan

9 Şubat

Sözleşmeli Er Sergen Pamukçu

10 Şubat

Uzman Çavuş Oğuzcan Ekiz

Piyade Uzman Çavuş Koray Karaca

Piyade Uzman Çavuş Hüseyin Şahin

Uzman Çavuş Halis Koca

Piyade Uzman Çavuş Burak Akalın

Uzman Erbaş Enes Sarıaslan

Uzman Çavuş Hamza Karacaoğlu

Piyade Uzman Çavuş Serdar Ege

Piyade Astsubay Üstçavuş Hasan Kuş

Piyade Uzman Çavuş Ali Akdoğan

Pilot Üsteğmen Erdem Mut

Kara Pilot Yüzbaşı Mehmet İlker Karaman

17 Şubat

Astsubay Kıdemli Çavuş Göksu Şahin

25 Şubat

Piyade Uzman Çavuş Şükrü Ünlü

1 Mart

Jandarma Uzman Onbaşı Rıdvan Çevik

Uzman Çavuş Recep Çetin

Jandarma Astsubay Çavuş Abdullah Taha Koç

Jandarma Uzman Çavuş Burhan Açıkkol

Jandarma Astsubay Uğur Palancı

Jardarma Uzman Çavuş Arif Demirel

Jardarma Astsubay Çavuş Mehmet Dinek

Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Ozan Gökçe

8 Mart

Uzman Onbaşı Fuat Demir

12 Mart

Tankçı Uzman Çavuş Taner Kart

13 Mart

Uzman Çavuş Orhan Sürmen

15 Mart

Piyade Teğmen Muhammed Kır

17 Mart

Piyade Binbaşı Mithat Dunca

19 Mart 2018 - 10:37

Admin

925

0 Yorum

Benzer yazılar

  İki Nokta

  11 Kasım 2018

  1.654

  İki Nokta

  Yüzünde dinlendiğim adam, bir yağmur gülümsemesi, belkide yağma sebebisin yağmurların, yüzünü görünce bulutlar, iniyor, gamzelerine dokunuyor.   Adının...

  En Enterasan 10 Şarkı

  10 Kasım 2018

  1.507

  En Enterasan 10 Şarkı

  Gangam Sty`ler Pineapple Pen`ler derken dünyayı kasıp kavuran bu enteresan şarkıları uzun süre sosyal medyada izledik ve paylaştık. Bir gerçek daha var...

  seni unutmanın süresi

  08 Kasım 2018

  1.675

  seni unutmanın süresi

  Ancak bir martının kanat çırpması kadar uzun sürüyor seni unutmak. Böyle güneşin kırmızı boyası dökülmüşken havaya, deniz de nasibini almışken...

  Seni Yazsam

  08 Kasım 2018

  1.518

  Seni Yazsam

  Seni yazıyorum sanıyorlar. Seni yazsam, başka kalemler kağıda küser, kağıtları üzmekten korkarım.   O bilinmeyen  saklı bir Balat hatırası surların...


gulchat.net Türkiyenin En kaliteli sohbet sitelerinden birisi, Hemen online sohbete katılabilır
onlarca kişiyle tanışma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Yararlı Linkler