Sohbet Girişi

Türkiye Burada Sohbet Ediyor

kullanıcı
şifre
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM Mirc İndir
play store app store

Ağız kokusunun gidermenin yolları

Ağız kokusunun gidermenin yolları

Ağız kokusunun gidermenin yolları

Sosyal hayatı da etkileyen sağlık problemlerinin başında gelen ağız kokusunu bazı önlemlerle ortadan kaldırmak mümkün.
Tüketilen besinlere, dişteki çürüklere ve diğer ağız ve diş rahatsızlıklarına, hatta mide ve bağırsak hastalıklarına bağlı olarak gelişebilen ağız kokusu hem psikolojik hem de sosyal sorunlara yol açabiliyor. Peki, ağız kokusu nasıl giderilebilir?
Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamaya özen gösterin. Sabah uyanınca ve akşam yatarken olmak üzere günde en az iki defa dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyin. Ancak bunlar dışında, gün arasında da özellikle uzun süre bir şey yemeyecekseniz mutlaka dişlerinizi fırçalayın. Böylece yediğiniz yemeklerin kalıntılarından kurtulabilir ve onların bakteri oluşumuna bağlı olarak koku yaratmasını engelleyebilirsiniz.
Diş ipi kullanın. Diş fırçalayarak, dişlerinizdeki her bölgeye ulaşamayabilirsiniz. Bu bölgelerdeki artıkları temizlemek için düzenli olarak diş ipi kullanın.
Bol bol su için. Su içmek, dişlerinizin arasında kalan artıkların giderilmesine yarar. Buna ek olarak, böbrekler için de oldukça faydalı olan su, tükürükten kaynaklanan ağız kokusunu giderir.
Şeker tüketiminizi azaltın. Fazla şeker tüketimi dişlerde çürük oluşumunu hızlandırır. Diş çürüğü de ağızda koku yapar. Bu nedenle, şeker tüketimini azaltarak çürüklerinizi ve dolayısıyla ağız kokusunu da önleyebilirsiniz.
Uzun süre aç kalmamaya özen gösterin. Uzun süre bir şeyler yemez ya da içmezseniz ağzınızda rahatsız edici bir koku oluşur. Sık sık yemek ya da içmek, ağızda bakteri oluşumunu azaltır ve tükürük miktarını arttırır.
Ağız kokusunu giderecek ürünler kullanın. Ağız spreyleri, ağız kokusunu geçici olarak da olsa önleyen bakım ürünleridir. Buna ek olarak şekersiz naneli jeller ya da sakızlar da ağız kokusunu önlemek için kullanabileceğiniz ürünlerden.
Yoğurt ve taze meyve tüketin. Probiyotik özellikte olan besinler zararlı bakteri oluşumunu engeller ve midede yararlı bakterilerin oluşmasını sağlar. Özellikle ara öğünlerinizde bu besinlere sıklıkla yer verin.
Gargara yapın. Diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak da dişlerin ve ağzın tamamen temizlenmesinde yeterli değildir. Bu iki ürünün ağız içinde hiç ulaşamadığı noktalar mevcuttur. Bu noktalara ulaşmanın en etkili yolu olan gargara, düzenli kullanıldığında iyi sonuçlar verir. Her gece yatmadan önce dişlerinizi fırçalayıp, ipinizi de kullandıktan sonra, kalan diğer yerlerdeki bakteri oluşumlarını önlemek için gargara kullanın.
Tarçın ve karanfil gibi doğal ürünlerden destek alın. Spreyler, jeller ya da sakızların yanı sıra ağız kokusu için doğal ürünler de kullanabilirsiniz. Tarçın ve karanfil baskın kokuları ile ağız kokusunu maskeler.
Bir doktora görünün. Ağız kokusuna sebep olan bir probleminiz varsa, bu problemin ne olduğunu öğrenmek ve ortadan kaldırmak en kesin çözümdür. Eğer bağırsak, yemek borusu ya da midenizle ilgili bir probleminiz varsa bunu öğrenmenin de en iyi yolu bir doktora görünmek.

alıntı hürriyet

Admin 230 okunma
Cevap bırakın

alt dalga
Aç / Kapat

Yayındaki Dj:   &   Çalan Parça:

Ses 50