Ağız kokusunun gidermenin yolları

Ağız kokusunun gidermenin yolları

Ağız kokusunun gidermenin yolları

Sosyal hayatı da etkileyen sağlık problemlerinin başında gelen ağız kokusunu bazı önlemlerle ortadan kaldırmak mümkün.
Tüketilen besinlere, dişteki çürüklere ve diğer ağız ve diş rahatsızlıklarına, hatta mide ve bağırsak hastalıklarına bağlı olarak gelişebilen ağız kokusu hem psikolojik hem de sosyal sorunlara yol açabiliyor. Peki, ağız kokusu nasıl giderilebilir?
Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamaya özen gösterin. Sabah uyanınca ve akşam yatarken olmak üzere günde en az iki defa dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyin. Ancak bunlar dışında, gün arasında da özellikle uzun süre bir şey yemeyecekseniz mutlaka dişlerinizi fırçalayın. Böylece yediğiniz yemeklerin kalıntılarından kurtulabilir ve onların bakteri oluşumuna bağlı olarak koku yaratmasını engelleyebilirsiniz.
Diş ipi kullanın. Diş fırçalayarak, dişlerinizdeki her bölgeye ulaşamayabilirsiniz. Bu bölgelerdeki artıkları temizlemek için düzenli olarak diş ipi kullanın.
Bol bol su için. Su içmek, dişlerinizin arasında kalan artıkların giderilmesine yarar. Buna ek olarak, böbrekler için de oldukça faydalı olan su, tükürükten kaynaklanan ağız kokusunu giderir.
Şeker tüketiminizi azaltın. Fazla şeker tüketimi dişlerde çürük oluşumunu hızlandırır. Diş çürüğü de ağızda koku yapar. Bu nedenle, şeker tüketimini azaltarak çürüklerinizi ve dolayısıyla ağız kokusunu da önleyebilirsiniz.
Uzun süre aç kalmamaya özen gösterin. Uzun süre bir şeyler yemez ya da içmezseniz ağzınızda rahatsız edici bir koku oluşur. Sık sık yemek ya da içmek, ağızda bakteri oluşumunu azaltır ve tükürük miktarını arttırır.
Ağız kokusunu giderecek ürünler kullanın. Ağız spreyleri, ağız kokusunu geçici olarak da olsa önleyen bakım ürünleridir. Buna ek olarak şekersiz naneli jeller ya da sakızlar da ağız kokusunu önlemek için kullanabileceğiniz ürünlerden.
Yoğurt ve taze meyve tüketin. Probiyotik özellikte olan besinler zararlı bakteri oluşumunu engeller ve midede yararlı bakterilerin oluşmasını sağlar. Özellikle ara öğünlerinizde bu besinlere sıklıkla yer verin.
Gargara yapın. Diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak da dişlerin ve ağzın tamamen temizlenmesinde yeterli değildir. Bu iki ürünün ağız içinde hiç ulaşamadığı noktalar mevcuttur. Bu noktalara ulaşmanın en etkili yolu olan gargara, düzenli kullanıldığında iyi sonuçlar verir. Her gece yatmadan önce dişlerinizi fırçalayıp, ipinizi de kullandıktan sonra, kalan diğer yerlerdeki bakteri oluşumlarını önlemek için gargara kullanın.
Tarçın ve karanfil gibi doğal ürünlerden destek alın. Spreyler, jeller ya da sakızların yanı sıra ağız kokusu için doğal ürünler de kullanabilirsiniz. Tarçın ve karanfil baskın kokuları ile ağız kokusunu maskeler.
Bir doktora görünün. Ağız kokusuna sebep olan bir probleminiz varsa, bu problemin ne olduğunu öğrenmek ve ortadan kaldırmak en kesin çözümdür. Eğer bağırsak, yemek borusu ya da midenizle ilgili bir probleminiz varsa bunu öğrenmenin de en iyi yolu bir doktora görünmek.

alıntı hürriyet

09 Ekim 2017 - 22:18

Admin

790

0 Yorum

Benzer yazılar

  İki Nokta

  11 Kasım 2018

  1.534

  İki Nokta

  Yüzünde dinlendiğim adam, bir yağmur gülümsemesi, belkide yağma sebebisin yağmurların, yüzünü görünce bulutlar, iniyor, gamzelerine dokunuyor.   Adının...

  En Enterasan 10 Şarkı

  10 Kasım 2018

  1.410

  En Enterasan 10 Şarkı

  Gangam Sty`ler Pineapple Pen`ler derken dünyayı kasıp kavuran bu enteresan şarkıları uzun süre sosyal medyada izledik ve paylaştık. Bir gerçek daha var...

  seni unutmanın süresi

  08 Kasım 2018

  1.552

  seni unutmanın süresi

  Ancak bir martının kanat çırpması kadar uzun sürüyor seni unutmak. Böyle güneşin kırmızı boyası dökülmüşken havaya, deniz de nasibini almışken...

  Seni Yazsam

  08 Kasım 2018

  1.389

  Seni Yazsam

  Seni yazıyorum sanıyorlar. Seni yazsam, başka kalemler kağıda küser, kağıtları üzmekten korkarım.   O bilinmeyen  saklı bir Balat hatırası surların...


gulchat.net Türkiyenin En kaliteli sohbet sitelerinden birisi, Hemen online sohbete katılabilır
onlarca kişiyle tanışma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Yararlı Linkler