Sohbet Girişi

Türkiye Burada Sohbet Ediyor

kullanıcı
şifre
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM Mirc İndir
play store app store

istanbul ve konya illerinde tedes aktif ediliyor

istanbul ve konya illerinde tedes aktif ediliyor

Trafikte meydana gelen ihlaller yüzünden trafik kazalarının çok fazla yaşandığını ve ölüm ile sonlanan kazaların sayısının oldukça yüksek olduğunu belirten TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, geçtiğimiz yıl amacından saptırıldığı ve suiistimal edildiği gerekçesi ile kaldırılan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi’nin (TEDES) hakkında önemli açıklamalarda bulundu. TEDES’in trafik kazalarını ve kazalar dolayısı ile meydana gelen ölümleri önlemek için farklı illerde uygulandığını ancak geçtiğimiz yıl kaldırıldığını hatırlatan Ilıcalı, sistemin şehir içerisinde trafiğin düzenlenmesi, can ve mal kaybının önlenmesi ve hız ihlallerinin önüne geçilmesi gibi amaçlar ile kurulduğunu hatırlattı. Sistemin işleyişine göre TEDES’te kesilen cezaların yüzde 70’lik kısmının Hazine’ye kalan yüzde 30’luk kısmının ise belediyelere gittiğinin altını çizen Ilıcalı, yapılan düzenleme ile belediyelerin aldığı pay oranının yüzde 30 seviyesinde olmasının belediyelerin isteğini artırdığını sistemin bu sayede yayılma gösterdiğini söyledi. Bu durumu suiistimal edenler yüzünden gelir kapısına döndüğünü ve anormal cezalar kesildiği için sonlandırıldığını belirten Ilıcalı, sistemde yeni usul ve düzenlemelerin yapılarak tekrar uygulamaya geçeceğini söyledi.

Bakanlık Müdahale Etti

Sistemi suiistimal edenlerin adeta gelir kapısına dönüştürmesi yüzünden İçişleri Bakanlığı’nın TEDES’i kaldırdığını belirten Ilıcalı, yeni usul ve düzenlemelerden sonra sistemin tekrar devreye girebileceğini sistemin esas amacının trafikte can kaybının önüne geçmek olduğunu sözlerine ekledi.

İstanbul ve Konya’da Başlıyor

Trafikte can kaybını önlemek amaçlı olan sistemin gelecek haftadan itibaren İstanbul ve Konya’da devreye gireceğini belirten Ilıcalı, TEDES için hali hazırda başvuru yapa 130 belediye olduğunu, gerekli şartları yerine getiren belediyelerin sistemi kullanabileceğini söyledi.

Admin 204 okunma
Cevap bırakın

alt dalga
Aç / Kapat

Yayındaki Dj:   &   Çalan Parça:

Ses 50