Haram Parayla Hac Yapılabilir mi?

Haram Parayla Hac Yapılabilir mi?

Haram Parayla Hac Yapılabilir mi?

“Haram para ile hacca gidilir mi? – Umre ibadeti yapılır mı? Faizli kredi ile iş yeri açtık zekatı nasıl olacak?” tarzındaki sorulara verilen fetvaları değerlendirdi.

Haram parayla Hac – Umre ibadeti yapılır mı? Faizli kredi ile iş yeri açtık zekatı nasıl olacak? Bu gibi sorular son zamanlarda en çok sorulan sorular. Hele bir de dindarlık ve ahlak konusunun tartışıldığı bir ortamda tam da bamteline dokunan sorular. Sanki ayarlanmış gibi üst üste gelip kamuoyunu meşgul etti. Bu alanda üç beş köşe yazısı da yazıldı.

Şimdi bu soruların Hac sorusunu esas alarak psikolojisini – sosyolojisini ortaya koyup incelemek istiyorum. Bence fetva verirken de bu esas alınarak fetva verilmelidir. İşin psikolojisine baktığım zaman Haram parayla Hacca gitmek isteyen biri çıkıyor karşımıza. Bu soruda iki psikolojik alan var, biri Haram duyarsızlığı ikincisi ise sosyal statü dindarlığı. Birinci alan soruya göre kabullenilmiş burada dinin esas aldığı Haram duyarlılığı ihlal edilerek Haram kutsallık amaçlanıyor. Çünkü sosyal statü kişilerin kutsallaştırdıklarında önlerde yer alan bir durum. Yani ikinci için birincinin tercihi söz konusu. Fakat burada bir de üçüncü durum var o da onaylatma psikolojisi. İnsan niçin onaylatmak ister ki? Ya şüphede kalır ya da yine bununla beraber destek bulmak ister, bir de tabi rahatlamak.

Dolayısıyla Haram parayla Hacca gidilir mi endişesi bir defa Haram paranın kabullendiğinin ama bu kabul edişin aslında kutsal bir amaç için yapılması dolayısıyla bir destek bir onay beklentisi ile soruya cevap aranıyor. Bir defa soru afaki değil, tamamen güncel ve yerli.

Gelelim sosyolojik boyuta. İnsanımızın dindarlığının bir ölçütü de toplumdur. Hele ki günümüzde uydum hazır olan topluma anlayışı tam da insanımızı anlatır. İlginç olarak eskiden insanımız her şeyden elini eteğini çekmek için Hacca gitmeyi geciktirir ve en yaşlı Hacı Türkiye Hacısı olarak bilinirdi. Şimdilerde bu anlayış artık değişti ve geniş kitleler Hacca gitmek için en az beş yıl bekliyor. Dolayısıyla Hacca gitmek önemli bir şey artık, Haccı tutmak diye de bir anlayış da bitti. İşte Hacca gitmenin genelleşmesi ve klasik anlayışın bitmesi o gitti ben niye gitmeyeyim daha açık bir şekilde bir Hac – Umre modası oluştu. Dolayısıyla bu modaya uymak için maddi imkan lazım bu da yok öyleyse Faizli kredi ile bu maddi imkan sağlanırsa işte bütün soru bu.

Şimdi fetva nasıl verilir buna kısaca değinmek istiyorum. Fetva bir defa dini bir cevaptır. Yani sorulan soruya Şarinin yani Allah ve Rasulünün sav cevabıdır. Çünkü Fetva veren bu gayeyi gözetmek zorundadır. Yoksa keyfi davranmış fetva isteyeni yanıltmış olur. Burada bir de bir fetva kuralına dikkat çekmek gerekir ki o da “evvel mesele, bağdel mesele”. Yani olay olmadan Fetva ile olay olduktan sonra gerçekleşen Fetva aynı olmaz.

Bütün bu bilgiler ışığında meseleyi ele aldığımızda. Birinci durumda yani olay olmadan. Kardeşim Müslümanın Haramla işi olmaz, ondan kaçınması gerekir. Haram Hassasiyeti en büyük ibadettir. Bu Hassasiyet olmadan hiç bir ibadet kabul olmaz. İkincisi yani böyle bir şey olmuş peki ne olacak? O zaman bir, yine HARAM Hassasiyeti hatırlatılarak. İki, eğer imkan varsa HARAMdan dönülecek yani Hacca gidilmemişse Yok kardeşim böyle Hac olmaz denilip fetva verilmeyecek, şayet böyle bir Hac yapılmışsa o zaman Türkiye şartlarında yeniden Hac yapılamayacağı için HARAM kısmı ödenip sonra da çokça İSTİĞFAR tavsiye edilecektir.

 

 

11 Temmuz 2017 - 02:54

Admin

707

0 Yorum

Benzer yazılar

  Kadın Hakları..

  26 Kasım 2017

  926

  Kadın Hakları..

  Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na rest: İspatlarsan makamımı bırakacağım, ispatlayamazsan.. Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na rest:...

  Yola Çıkarken Okunacak Dua

  11 Temmuz 2017

  840

  Yola Çıkarken Okunacak Dua

  Yola Çıkarken Okunacak Dua Yolculuğa çıkarken okunması gereken dualar nelerdir? Yolculuğa çıkarken hangi dualar okunmalı? Yolculuğa çıkarken okunacak...

  Satranç Oynamak Günah mı?

  11 Temmuz 2017

  849

  Satranç Oynamak Günah mı?

  Satranç Oynamak Günah mı? Emekli Din Görevli Fatih Yokuş, Cübbeli Ahmet Hoca’nın vaazı ile gündeme gelen satranç hususu ile ilgili bir yazı kaleme...

  Ölmeden Önce Yapılması

  11 Temmuz 2017

  726

  Ölmeden Önce Yapılması

  Ölmeden Önce Yapılması Gerekenler “Ey îmân edenler, sizi ne mallarınız ne de evlâtlarınız Allâh’ın zikrinden alıkoymasın. Kim bunu yaparsa işte...


gulchat.net Türkiyenin En kaliteli sohbet sitelerinden birisi, Hemen online sohbete katılabilır
onlarca kişiyle tanışma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Yararlı Linkler